17 травня – день Пелагії Заступниці: історія, традиції

0
67

У народі свята Пелагія (Пелагея) вважалася заступницею невинних дівчат, а також всіх несправедливо скривджених

У православній церкві в цей день шанували пам’ять Святої Пелагеї, яка була заступницею птахів. Також з цієї миті починалися травневі грози, а ті, які траплялися раніше, вважали випадковими і поодинокими.

За старих часів день 17 травня називали по-різному: Пелагея, Пелагея-заступниця. Вважали, що Пелагея протегувала безневинним дівчатам і птахам. Саме до Пелагеї зверталися, якщо потрібна допомога безневинним людям, пише Главком

Історія свята
Пелагія жила в III столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив прийомний син імператора Діоклетіана і зачарувався її красою. Але дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою і нареченою Ісуса Христа.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до Істинного Бога і свою матір. Але та відмовилася і насильно привела Пелагію в будинок імператора Діоклетіан. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мукам і стратять, не витримав цього і наклав на себе руки.

Мати дівчини розізлилася від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела доньку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав піддати мученицю тортурам і стратити. Це трапилося в 287 році.

Традиції 17 травня
У народі свята Пелагія (Пелагея) вважалася заступницею невинних дівчат, а також всіх несправедливо скривджених. Вона також протегувала птахам.

За традицією, ввечері досвідчені городники проводили обряд, який повинен був захистити посадки від нечистої сили і різних шкідників. Вважалося, що на город потрібно винести надтріснутий горщик. У нього клали висмикнуту з коренем кропиву і ставили горщик догори дном на саму середину середньої грядки. Тода будь-яка вража сила, доторкнувшись до пекучої кропиві, злякається і втече з городу.

Селяни 17 травня спеціально рубали клен, березу або липу, заготовлюючи сировину для виготовлення ложок. З давніх часів саме вони були символом заможності і ситості. Тому, ложки часто прикрашали розписом і різьбленням, а потім підносили у подарунок, який вважався дуже престижним. Часто носили дерев’яні ложки з собою, склавши їх в спеціальний футляр. Також їх могли носити в чоботі або за поясом.

Стежили 17 травня за черемхою. Так, якщо на ній вже з’явилися квіти, то вважалося, що сіяти пшеницю пізно, і урожай не збереш.

У садах тим часом починали цвісти груші, яблуні, вишні, і їх намагалися прищеплювати саме в цей день.

Спостерігали за природними явищами, прикметами і намагалися вгадати, якою буде погода в найближчі дні і місяці.

Що сьогодні не можна робити
Сьогодні ні в якому разі не можна ображати птахів, особливо ворон.

Якщо людина сьогодні зарубає якусь домашню птицю, то вона перестане у нього водиться. Сьогодні їсти краще інше м’ясо.

Народні прикмети 17 травня
Хрущів багато – буде посуха
Зацвіла калина – можна сіяти на грядки огірки, гарбуз, боби, кукурудзу
Немає роси вранці 17 травня – погода зміниться
З’явилися сережки на квітучих кленах – можна висаджувати буряк
Кує зозуля – прикмета до того, що погода буде гарна
Частий і сильний дощ передвіщає багатий урожай
Якщо горобці літають по небу зграями і не знаходять собі місця – буде вітер
Бліде сонце – погана погода протримається довго
Цвіте терен – друга половина травня буде холодною
Іменини 17 травня
В цей день іменини святкують: Вероніка, Марія, Климент (Климентій), Кирило, Микита, Пелагея, Никифор, Флоріан.