Чекали 8 років. Україна та ЄС уклали договір про “відкрите небо”

0
34

Україна та Європейський Союз уклали угоду про “відкрите небо”, яку було погоджено ще у 2013 році. Повідомляється, що це призведе до появи в нашій країні нових лоукостерів, зменшення цін на авіаквитки загалом, а також розвитку туризму.

Угоду уклали прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, свідчить онлайн-трансляція саміту на сторінці Офісу президента у Facebook.

Тепер:

– будь-яка країна ЄС зможе призначати своїх перевізників для здійснення рейсів в Україну;
– європейські перевізники матимуть право літати на внутрішніх українських рейсах.

Тепер угоду потрібно ратифікувати – в Україні, в Єврокомісії та в кожній країні Євросоюзу окремо. Поки цей процес буде тривати, авіаційна угода ЄС з Україною буде функціонувати в тимчасовому статусі.

“Відкрите небо” – це спільний авіаційний простір. У ньому діють загальні правила безпеки авіаперевезень. У зону “відкритого неба” при цьому входять не лише країни ЄС, але й партнери – треті країни.

Перемовини про “відкрите небо” між Україною та ЄС вдало закінчилися ще в 2013 році. Але підписати саму угоду сторонам не вийшло. Причиною був невизначений статус аеропорту Гібралтару. За нього не змогли помиритися Великобританія та Іспанія. Цей юридичний колапс розв’язався після виходу Британії з ЄС.

У червні 2021 року Рада Європейського Союзу надала згоду на підписання угоди про Спільний авіаційний простір з Україною. Згоду на “відкрите небо” з ЄС також підтримали Вірменія, Туніс і Катар.

Навіщо Україні “відкрите небо”?

Договір про спільний авіаційний простір, по суті, відкриє український ринок авіаперевезень. Як вважає прем’єр-міністр Денис Шмигаль, від цього будуть у виграші і українські пасажири, і авіакомпанії. Це створить нові можливості для авіаційної галузі і більше вибору для подорожей.

“Угода дасть змогу… отримати дешевші квитки та розширити географію подорожей. Її підписання стане ще одним кроком до входження України до єдиного європейського простору”, – написав на своїй сторінці у Twitter президент України Володимир Зеленський.