День народження Тараса Шевченка: маловідомі факти про Кобзаря

0
1556
10 фраз геніального Тараса Шевченка, які досі актуальні для українців
10 фраз геніального Тараса Шевченка, які досі актуальні для українців

9 березня 1814 року народився Тарас Шевченко, у 2021 році виповнюється 207 років з дня його народження.

1. За життя Шевченка був більш відомий як художник, ніж як поет. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова, а в 1860 році отримав звання Академік гравіювання Імператорської Академії мистецтв за гравюру по картині Рембрандта “Притча про робітників на винограднику”.

2. Основна освіта Кобзаря – 2 роки церковно-приходської школи. Багатьма знаннями поет зобов’язаний баронесі Софії Енгельгардт, яка навчала його польської та французької мов, але основні знання в мовах Тарас отримав від тамтешніх лакеїв.

3. Знаменитий Заповіт Шевченка написав в 1845 році – трохи більше, ніж за 15 років до смерті. А в свій останній день народження висловив бажання бути похованим в рідному Каневі. На наступний ранок, 10 березня, Тарас Григорович помер.

4. Поет провів в Україні тільки 15 років свого життя. У 14 років він виїхав з України з поміщиком Енгельгардтом, якому прислужував з дитинства, і потім приїжджав в Україну лише погостювати.

5. У Тараса Шевченка дві могили. Спочатку він був похований в Петербурзі, але через два місяці труну перевезли до Канева. Зараз на місці колишнього поховання в Петербурзі встановлено пам’ятний камінь.

6. Тарас Шевченко був невисокого зросту – трохи більше 164 сантиметрів.

7. Його улюбленим напоєм був чай з ромом. Також поет дуже любив випити, хоча деякі його сучасники згадували, що п’яним його бачили дуже рідко.

8. У 1975 році на честь Тараса Шевченка було названо один з кратерів на Меркурії.

9. Всього в світі встановлено 1 384 пам’ятника Шевченку, з них в Україні – 1256.

10. Найменше в світі видання Кобзаря розміром близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Створив його український майстер Микола Сядристий.

У селі Підпечери на Тісменщині, що в Івано-Франківській області, в п’ятницю, 5 березня, вандали відрізали голову пам’ятнику Тарасу Шевченку, який встановлений у місцевого Будинку культури.