Імунна система атакує сам організм: антитіла до коронавірусу

0
520
коронавірус

Як показало нове дослідження, в деяких людей, які вижили після Covid-19, є ознаки того, що їхня імунна система атакує сам організм, як у пацієнтів із вовчаком.

Вони виробляють молекули, які називаються аутоантитілами і націлені на генетичний матеріал з клітин людини, а не з вірусу, пише gazeta.ua.

Така помилкова імунна відповідь може посилити важкий коронавірус. Це також може пояснити, чому у таких пацієнтів зберігаються проблеми через кілька місяців після того, як їхнє початкове захворювання зникло і вірус пішов з їхніх тіл. Отримані результати мають важливе значення для лікування: використовуючи наявні тести, які можуть виявляти аутоантитіла, лікарі можуть ідентифікувати пацієнтів, яким може бути корисне лікування, що використовується при вовчаку та ревматоїдному артриті. Ці захворювання не виліковуються, але деякі методи лікування знижують частоту і тяжкість загострень.

“Можливо, ви могли б краще допомогти відповідним пацієнтам за допомогою деяких з цих більш агресивних препаратів і очікувати кращих результатів”, – сказав Метью Вудрафф, імунолог з Університету Еморі в Атланті та провідний автор роботи.

Інші експерти заявили, що вчені, які проводили дослідження, відомі своєю ретельною і кропіткою роботою і що результати не є несподіваними.

“Я не здивована, але цікаво бачити, що це дійсно відбувається. Можливо, що навіть хвороба середнього або легкого ступеня тяжкості може викликати таку відповідь антитіл”, – прокоментувала Акіко Івасакі, імунолог з Єльського університету.

У типовій реакції на вірус клітини, відомі як B-імунні клітини, виробляють антитіла, які розпізнають фрагменти вірусної РНК вірусу і прикріплюються до них. Але в таких умовах, як вовчак, деякі В-клітини замість цього виробляють аутоантитіла, які накопичуються на уламках ДНК з мертвих клітин людини, приймаючи їх за агресорів. Згідно з дослідженням, щось подібне може відбуватися з пацієнтами з Covid-19. Доктор Вудрафф і його колеги повідомили раніше цього місяця, що у деяких людей з важкою формою Covid-19 також є такі неочищені B-імунні клітини. Це відкриття спонукало їх вивчити, чи виробляють ці В-клітини аутоантитіла. У новому дослідженні дослідники розглянули 52 пацієнти в системі охорони здоров’я Еморі в Атланті, які були класифіковані як такі, що мають важкий або критичний Covid-19, але у яких не було аутоімунних захворювань в анамнезі. Вони виявили аутоантитіла, що розпізнають ДНК, майже у половини пацієнтів. Вони також виявили антитіла проти білка, що має назву ревматоїдний фактор, та інших білків, які допомагають зі згортанням крові.

“Щоразу, коли у вас виникає така комбінація запалення і загибелі клітин, існує ймовірність виникнення аутоімунного захворювання і, що важливіше, аутоантитіл”, — сказала Меріон Пеппер, імунолог з Вашингтонського університету в Сієтлі.