У Чорнобилі побачили нові ядерні реакції: чи є загроза

0
429

Через 35 років після вибуху на Чорнобильській атомній електростанції в результаті найстрашнішої ядерної аварії в світі, реакції поділу знову тліють в масах уранового палива, похованих глибоко всередині знищенного реакторного залу.

Про це пише Science, з посиланням на Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБАЕС).

У 2019 році установили новий безпечний конфайнмент (НБК), після цього більша частина води висохла. Кількість нейтронів також почала зменшуватися, що говорило про зниження реакцій ділення. Проте з часом у деяких будівлях ситуація змінилася. Висихання радіоактивної води невідомо як збільшує нейтрони, а не робить менш ефективними під час розщеплення ядер урану. Датчики на цьому об’єкті показали негативну динаміку нейтронних потоків в одній із завалених будівель. Також там підвищився рівень радіації.

“Це схоже на вугілля, яке тліє, в ямі для барбекю”, – каже Ніл Хаятт, хімік-ядерник з Університету Шеффілда. Тепер українські вчені з усієї сили стараються визначити, чи зникнуть реакції самостійно або буде необхіцдно вжити надзвичайні заходи, щоб попередити нову аварію.

Давачі відстежують кількість нейтронів, яка півищується, проінформував минулого тижня під час обговорення демонтажу реактора Анатолій Дорошенко з Інституту проблем безпеки атомних електростанцій в Києві.

“Є багато невизначеностей. Але ми не можемо виключити можливість (аварії)”, – зазначив спеціаліст Інституту Максим Савельєв.