Головна Життя Люди Порушник дисципліни і геніальний льотчик: 10 цікавих фактів про Івана Кожедуба

Порушник дисципліни і геніальний льотчик: 10 цікавих фактів про Івана Кожедуба

0

Тричі Герой СРСР, маршал авіації, на чиєму рахунку – 64 повітряні перемоги та чиїм ім’ям названо національний університет повітряних сил у Харкові. До 101 – річчя Івана Кожедуба OBOZREVATEL зібрав найцікавіше про знаменитого українця.

1. У 1941-1942 роках Іван Кожедуб був старшим сержантом, інструктором польотів у Чугуївському льотному училищі. Для того, щоб потрапити на фронт, він написав 15 рапортів з таким проханням.

2. На війну восени 1942 року його все таки відправляли з гауптвахти, куди льотчик зачасту потрапляв через порушення дисципліни. При оформленні документів, Іван сказав начальнику училища: “Ви про мене ще почуєте!”. Той йому відповів: “Іди, німці з тебе стружку знімуть”.

3. Асом Кожедуб став не відразу. Тільки на 40-му бойовому вильоті 6 липня 1943 року він збив свій перший літак – німецький пікірувальний бомбардувальник Ju 87. Наступного дня був ще один літак, а 9 липня – два німецькі винищувачі Bf 109.

4. Кожедуб вважав себе учнем Олександра Покришкіна, радянського льотчика-аса і стверджував, що притримується методики ведення повітряного бою. При цьому Кожедуб обійшов свого вчителя по кінцевому результату.

5. За всю війну Івана Кожедуба не збили жодного разу. Його вважають найкращим асом авіації союзників. Кожедуб став тричі Героєм СРСР. Окоім нього, тричі цієї нагороди були присвоєму тільки Покришкін і Будьонний, чотири рази – Жуков і Брежнєв.

6. За даними очевидців, начальник училища довго не хотів показувати прізвища “порушника дисципліни” на дошці пошани і не робив цього до тих пір, доки Кожедубу не дали другу Золоту Зірку.

7. У Івана Кожедуба було 330 бойових вильотів, 120 повітряних боїв, 64 збитих літаків ворога і два випадково збитих американських. Його ефективність – приблизно 0,57 (коефіцієнт корисної дії). У кожному другому бойовому вильоті він збивав літак.

9. Під час Корейської війни 1950-1953 років чоловік був командиром авіадивізії. Після війни в Кореї і випуску з Військової академії Генерального штабу в 1956 році він ще кілька років командував авіацією Ленінградського й Московського військового округів. На той час це були доволі популярні і затребувані військові посади в СРСР.

10. Іван Кожедуб пішов із життя у віці 71 року на своїй дачі від серцевого нападу. Це було 8 серпня 1991 року.

Фото з відкритих джерел