Фeйки, пропаганда й “ручні” політики: як Кремль yбивaє українців за допомогою COVID-19

0
548

Російська Федерація проводить війну не тільки проти українських громадян на Донбасі, але на сьогодні основно мішенню РФ є люди, які ще вагаються у тому чи потрібно робити щеплення проти ковіду. Наслідки їхньої пропаганди вже дають свої плоди – велика кількість українців відмовляються робити вакцинацію, у той час як на Україну сунеться нова хвиля захворюваності.

Допомагають Росії у цьому сотні підконтрольних Telegram-каналів, ЗМІ, так званих фахівців і навіть чиновників, які позповсюджують неправдиву інформацію, конспірологічні теорії і маніпуляції, пише Обозреватель

Що коїться?

Ще в 2020 році Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила про так звану інформаційну епідемію – доволі швидко почала розповсюджуватися дезінформація, яка стосувалася Covid-19. В Україні, як і в усьому світі, виникла величезна кількість конспірологічних теорій, маніпуляцій і фейків про коронавірус і вакцинацію.

Це зростання трапилося не просто так. Оксфордські експерти дослідили, що за 92% дезінформації про Covid-19 відповідає Росія та КНР. І якщо для Китаю на руку збивати спантелику західні країни на кшталт США, то для Росії основним завданням стала Україна.

“Тривалий час у нас не було вакцин, потрібних для мільйонів охочих. Згодом ми змогли отримати мільйони вакцин, але несподівано кількість тих, хто хоче вакцинуватися впала. Тому що хтось витратив мільйони на пропаганду як всередині нашої країни, так і поза нею”, – не так давно сказав президент України.

Результат російського впливу прослідковується доволі чітко: згідно з останніми соцопитуваннями, 56,5% українців не планують щеплюватися. І цей показник – один із найвищих у світі.

Вакцинація в Україні

Серед причин небажання робити щеплення:

  • недостатня дослідженість вакцин;
  • тривожність про побічні ефекти;
  • начебто примусова вакцинація;
  • впевненість, що щеплення не захищає від хвороби.

Без Росії не обійшлося

Дослідження цілей і методів роботи Кремля провів Український кризовий медіа-центр. Основні теми дезінформаторів, які зв’язані з ковідною хворобою.

Плідна робота над підривом кампанії з вакцинації.

Одну з основних ролей відіграла Українська православна церква Московського патріархату. Саме вони були найбільшими противниками вакцинації і закликали і своїх вірян не робити цього. До прикладу, у 2020 році намісник Почаївської лаври висловив підтримку заяві Синоду Православної церкви Молдови про те, що препарат від коронавірусу начебто розробив Білл Гейтс для того, щоб вселити чіпи в усе населення.

Підрив довіри до української системи охорони здоров’я та просування ключових наративів Кремля про “зовнішнє управління” і “русофобію”.

Це ще одна надзвичайно важлива мета російської пропаганди. Ось кілька прикладів заголовків з підконтрольних Кремлю ЗМІ.

Пропаганда в російських ЗМІ

Пропаганда в російських ЗМІ

Пропаганда в російських ЗМІ

Пропаганда в російських ЗМІ

Пропаганда в російських ЗМІ

Окрім того, для розповсюдження неправдивої інформації в Україні функціонують численні ботоферми, які отримують кошти від Російської Федерації. До прикладу, у вересні СБУ затримала зловмисника, який зареєстрував 50 тисяч фейковий акаунтів, які “створювали альтернативну реальність у соцмережах”.

Правоохоронці підкреслили, що ця “армія ботів” поширювала публікації і коментарі, спрямовані на:

  • зрив національної програми з вакцинації;
  • виправдання збройної агресії Росії на Донбасі;
  • дискредитацію української влади.

Як захиститися від інформаційної агресії Кремля?

1. Знайте свої джерела інформації – від кого виходить новина, що за ЗМІ її публікує і яка природа носія. Наприклад, у Telegram-каналах практично неможливо встановити першоджерело, і це завжди необхідно враховувати.

2. Розвивайте критичне мислення і не довіряйте російським пропагандистським ЗМІ, адже агресор не обмежується стріляниною на Донбасі – в інформаційному просторі теж йде війна.

І пам’ятайте: чим більше здорової інформації отримають люди, тим швидше закінчиться інформаційна епідемія.