Як записатися на вакцинацію від COVID-19 і коли зможуть щепитися люди з антитілами: Ляшко

0
519

Світ уже почав масово вакцинуватися від коронавірусу, деякі країни чекають на другий препарат від COVID-19. Україна ж досі не отримала жодного, але в очікуванні перших вакцин, які повинні певною мірою убезпечити людство від подальшого поширення інфекції. Головний державний санітарний лікар країни Віктор Ляшко розповів про вакцинацію.

Як буде відбуватися процес вакцинації: людям слід самостійно стежити за етапами чи телефонуватиме сімейний лікар, який повідомить всі деталі?

– 10.02 у нас уже буде повністю відтестовано у медичних інформаційних системах, які сьогодні стоять в лікарів, модуль імунопрофілактика. І паралельно з цим буде запущено сайт, назва там як COVID-19, який буде розповідати все про імунопрофілактику і дасть можливість записуватися на імунопрофілактику. Паралельно розробляється така ж комунікаційна кампанія, запуститься, і будемо говорити, що сьогодні вакцинується і записуються такі то групи ризику, де будуть чітко показувати, де, в якому місці,  можна зробити щеплення, хто буде проводити.

Там буде три механізми, як це можна буде зробити: записатися, записатися до сімейного лікаря, отримати запрошення в телефонному режимі від Центру первинної медико-санітарної допомоги.

– Тобто, якщо немає сімейного лікаря, проблем із вакцинацією не буде?

– Не буде. Записуйтеся. Ми вас скоординуємо за місцем проживання до визначеного пункту щеплення.

– Раніше неодноразово говорили, що потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів. Поясніть, навіщо це? І чи не загрожує це тим, що у разі повторного зараження, у людини може бути важчий перебіг хвороби?

– Вже сьогодні йдуть вакцинації у багатьох країнах світу. І чимало із них провакцинували майже третину. Наприклад, Ізраїль. Ми з Ізраїлем мали зустріч у понеділок і також їх запитували, чи вакцинують вони людей, які перехворіли, чи не вакцинують, чи є якісь побічні реакції або інші реакції. Вони вакцинують усіх — і тих, хто перехворів. Жодних додаткових обстежень не роблять. Всесвітня організація охорони здоров’я також рекомендує вакцинувати всіх без додаткових лабораторних обстежень на наявність антитіл, які свідчать про перенесену хворобу. Є тільки одна рекомендація: можна відтермінувати проведення щеплення на 3-6 місяців у разі, коли обмежений доступ до вакцин. Тобто є людина здорова, яка не хворіла, і є здорова, яка перехворіла. І якщо обирати, кому вколоти вакцину, то пріоритетною буде людина, яка не хворіла. Оскільки в тієї, яка перехворіла, є захист на 3-6 місяців. Через 3-6 місяців з’являється додатково імунобіологічний препарат, і якщо людина бажає (та, яка в першому етапі не провакцинувалася), може звернутися, її провакцинують.