Олексій Данілов: Росія розпадеться ще при нашому житті

0
520

Якщо ділити команду президента держави на умовних “яструбів” та “голубів”, секретаря РНБО Олексія Данілова можна було би віднести до першої категорії. 

Данілов говорить, що українська влада готувалася до війни і РНБО так само приймала усі необхідні рішення.

В інтерв’ю “Українській правді” Данілов розповідає про перші дні війни, замахи на президента, секретну зброю українців та чи вірить він особисто в мирний договір з росіянами.

– Зараз представники влади діляться на дві категорії: ті, хто був готовий до вторгнення, та ті, хто цього зовсім не очікував. Ви як секретар РНБО до якої категорії себе відносите?

– Починаючи з певного періоду часу, нам стала надходити інформація, що буде напад. 30-го жовтня вийшла перша публікація про скупчення військ у західних ЗМІ, це був Washington Post і ми навіть давали їм відповідь по цій ситуації.

Фактично підготовка до війни почалася набагато раніше. Ми були свідомі того, що Російська Федерація рано чи пізно буде намагатися забрати нашу країну. І одним із перших наших кроків був початок боротьби з п’ятою колоною, початок боротьби з їхнім інформаційним простором.

Сьогодні інформаційний простір – це одна з головних тем, яка буде протягом цієї війни багатьма аналітиками розглядатися, аналізуватися. Бо до того, що робить зараз з інформацією Російська Федерація, слово зомбування не зовсім підходить, це є зброя – дуже-дуже потужна.

Повертаючись до питання про напад: 6-го вересня 21-го року вийшла стаття Шойгу, яка мала назву “О новых городах Сибири”. Мало хто звернув увагу на цю публікацію, але ми на такі речі звертаємо увагу.

Уважно її тоді прочитавши, ми мали розуміння, що бажання за рахунок наших громадян, саме нашої країни, розбудовувати Сибір, як це вже було неодноразово, у них ніколи не зникне.

Шойгу прямо озвучив цей план – побудувати від 3 до 5 великих міст від 300 тисяч до мільйона населення. І, відповідно, це мали бути українці.

– Тобто це звідти, ви вважаєте, пішла ідея про табори, про які ще до вторгнення писали західні медіа?

– Звичайно. Коли вони це намоделювали, нам було зрозуміло, про що йдеться. Шойгу у своїй статті написав, що будуватимуть громадяни країн СНД.

Якщо подивитися на громадян країн СНД, тут же крім нашої нації, хто ще має будувати? Немає у інших народів спроможності, фізично такої кількості, щоб можна було реалізовувати такі проєкти. Тим паче, що стосується видобутку нафти і газу в Росії, переважна більшість це були наші громадяни, які їздили на заробітки.

Тому для нас напад, який стався, не був такою новиною. Але були неприємності, що Білорусь вирішила брати в усьому цьому участь.

Ми дійсно не очікували, що так буде. Я можу сказати, що за пару днів до цього були телефонні дзвінки міністру оборони Білорусі, і нас запевняли, що вони не будуть брати в цьом участі.

– За пару днів до 24-го лютого?

– Так, були дзвінки нашого голови прикордонної служби своєму білоруському колезі. Але, на жаль, так сталося, що територія Білорусі була безпосередньо використана для цього нападу.

– Якщо всі розуміли, що війна буде, чому все ж таки вона стала несподіванкою для вищого керівництва держави?

– Дивіться, війна – взагалі несподівана штука, це перше. Друге – ви не можете повністю прорахувати війну від слова ніяк. Тому що вона іде по своїх правилах, по своїх законах.

Якщо, умовно кажучи, вкласти в якісь формули, в якісь циркуляри ті чи інші дані щодо військових дій, то паралельно відбувається дуже багато інших подій, які впливають на ці процеси. І це треба розуміти. Якщо хтось каже, що до війни можна підготуватися – це примара. Ви не можете повністю підготуватися до війни.

І те, що сталося в Бучі, в Ірпені, в Гостомелі – це могло статися в будь-якій точці нашої країни.

– Зараз багато хто каже, що потрібно було займатися підготовкою та евакуацією населення, наприклад…

– Це кажуть люди, які не розбираються.

Наше населення ми нікуди евакуювати не могли, це по-перше. Це просто фізично було неможливо зробити. На сьогоднішній день іде війна, і у нас є території, з яких влада благає: “Давайте, від’їжджайте!”, а вони не хочуть цього робити.

Коли люди сидять і роздумують: “От, треба було евакуювати!”… Ну, послухайте, для цього треба було чітко розуміти, що це буде саме тут. Ми мали евакуювати всю країну, скажіть, будь ласка?

От треба було евакуювати Бучу. Ну, добре. А Чернігів треба було евакуювати? А Суми треба було евакуювати? А Херсон? А Миколаїв? Люди, які це кажуть, вони просто не уявляють масштабів і не уявляють, в який спосіб все це працює.

Інша справа, ми навіть уявити не могли, що росіяни, їхні війська будуть так поводитися з цивільним населенням. Це просто виходить за межі будь-якого здорового глузду.

А те, що готувалися, це було цілком зрозуміло, бо багато було і рішень Ради національної безпеки і оборони з цього приводу, було багато навчань, було сформовано офіцерський склад усіх батальйонів територіальної оборони. Ми тут разів 7 так точно проводили наради в апараті Ради щодо створення підрозділів тероборони.

Я дуже добре пам’ятаю, коли десь за тиждень, мабуть, а, може, навіть за 5 днів, у нас тут була велика нарада, і ми запросили Кличка і всіх комбатів у Києві, які були призначені керівниками територіальної оборони.

– Як і коли ви дізналися про вторгнення? Підозрюю, що раніше за інших?

– Вторгнення почалося в 3:40 в Луганській області на ділянці Мілове, але ми думали, що там вони заходять саме по території Донецької і Луганської областей. Ми вважали, що їхня мета після визнання “республік” забрати їх в межах областей.

Але потім вже через годину двадцять наступ почався скрізь. Я одразу поїхав до президента, там вже був Денис Монастирський, я приїхав другим. Володимир Олександрович був у білій сорочці, і мені це так, знаєте… запам’яталося…

Каже: “Ну, що? Будемо боротися!”