Україна могла закупити вп’ятеро дешевшу і ефективнішу вакцину від COVID, – нардепка

0
539

Україна мала можливість закупити індійську вакцину від COVID-19, у понад п’ять разів дешевшу, ніж вакцина від китайської компанії Sinovac Biotech. Крім цього вакцина, яку закупила Україна, поки що показує ефективність в 50%. Про це повідомила народна депутатка від «Голосу» Олександра Устінова, яка отримала відповідь від Державного підприємства «Медичні закупівлі» на депутатське звернення.

«Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров’я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Саме з Serum Institute of India – найбільшим світовим виробником вакцин, вело перемовини державне підприємство «Медичні закупівлі», і було вже на фінальному етапі підписання договору, який скасував МОЗ. Вакцину саме цього виробника закуповували для COVAX – всесвітньої ініціативи по боротьбі з COVID-19», – повідомила Олександра Устінова.

«До того ж, дослідження Бразилії показують, що ефективність цієї вакцини 50%, на відміну від 90% і вище, як у інших виробників. Жодна країна ЄС цю вакцину не придбала. Спочатку нам рік брехали, що ведуть перемовини щодо отримання вакцин. Насправді ж процес реєстрації виробників почався аж з середини грудня, коли не те що Велика Британія чи США, а й бідніші країни, як, наприклад, Філіппіни чи Марокко вже давно закупили вакцини. І майже всі європейські країни, в тому числі, сусіди України цими днями почали вакцинацію», – уточнила Олександра Устінова.

«Зрештою, «конкурс Степанова» з усіх виробників пройшов лише один – Sinovac Biotech, а фірмою-постачальником стало українське акціонерне товариство «Леккхім»… Новина про закупівлі одразу привернула увагу, адже інші світові розробники вакцин пропонують ціни у $2, $8,5 та $12 за дозу», – зазначила нардепка.

«Для повноцінної вакцинації кожна людина має отримати по дві дози вакцини, а отже, нині, завдяки жадібності міністра, на вакцинацію може розраховувати менше 1 мільйона українців. При ефективності в 50% відсотків – діліть цю цифру надвоє. Тобто крім обіцяних 8 мільйонів доз допомоги від COVAX, станом на початок 2021 року Україна, як держава, не мала жодної законтрактованої дози вакцини. Ще 5 мільйонів доз «Лекхім» (українське акціонерне товариство, яке стало фірмою-постачальником, – ред.) хоче, зокрема, розпродати самотужки підприємствам. Іншої вакцини ні в кого іншого все одно не вийде купити, адже жодна інша вакцина не зареєстрована в Україні. І найбільші шанси на реєстрацію має лише російський «Спутнік V», – додала Олександра Устінова.