Забужко показала жорсткий лист Лесі Українки про двомовність

0
629

Письменниця Оксана Забужко опублікувала уривок з листа української поетеси Лесі Українки, датованого 3 березня 1903 року.

У ньому поетеса звертається до Михайла Кривинюка, який згодом став чоловіком її сестри Ольги. Леся Українка гостро критикувала ідею Кривинюка зробити газету українських есерів двомовною, “щоб збільшити аудиторію”, пише Gazeta.ua

“Мені здається непрактичною гадка двомовного видання. Російської літератури і так виходить незмірно більше, ніж української, і грошей з української території пішло на те вже стілько, що пора нам “вертати своє”. Я вважаю слушним, щоб скоріш, наприклад, “Революційна Росія” видавала на свій кошт переклади своїх видань українською мовою, ніж щоб молоді і убогі українські орґанізації видавали російські праці”, – процитувала Забужко Лесю Українки.

На думку поетеси, Україна віддала Росії більше, ніж отримала у відповідь.

“Коли для Великороссії, то ми заубогі на такі дарунки “старшим братам” – ми вже й так дали їм більше, ніж сами взяли, навіть “податків крові” для терористичного руху, – коли ж ті російські видання призначаються для України, то се не наше діло служити “обрусенію”, хоч би й революційному. Те, що українець схоче сказати до відомості російській, чи “загальноросійській” публіці, те він може сказати в формі, наприклад, “письма в редакцію”, або “іноземної кореспонденції”, в якій вже існуючому російському революційному орґані, а творити для того окремі видання і коштовно, і зайво. Я була б рішучо проти такої трати тяжко зібраних фондів українських. Щоб бути консеквентними, то прийшлось би не двомовні, а десятимовні орґани видавати і мирити всі литовські, жидівські, вірменські і т. д. фракції межи собою, а на те нас не стане. Досить уже, що цензура примушує українських лібералів до двох мов, а революціонерам безцензурним воно ні на що не здалось”, – йдеться у листі поетеси.

Уривок увійде до третьої книги листів Лесі Українки, яку готують до Форуму видавців у Львові.