12 липня – Свято Петра і Павла. Історія, традиція, прикмети, молитви, які слід прочитати саме сьогодні

0
1070
12 липня - Свято Петра і Павла. Історія, традиція, прикмети, молитви, які слід прочитати саме сьогодні
12 липня - Свято Петра і Павла. Історія, традиція, прикмети, молитви, які слід прочитати саме сьогодні

12 липня – Свято всеславних апостолів Петра і Павла одне із найбільш шанованих у церковному календарі.

Історія свята Петра і Павла

Це свято сягає ще часів життя Ісуса. У сучасному світі воно не має такого великого значення, як тоді – сьогодні це просто день закінчення купальського циклу. Хоча насправді ми б мали багато часу приділити цьому незвичайному дню, присвяченому пам’яті двох перших Христових учнів. Петро – один з 12 апостолів. Він пройшов нелегкий шлях до віри, тричі зрадивши Ісуса, але все ж зміг розкаятись та навернутися до Бога. Коли почались гоніння за християнами, апостол Петро прийняв мученицьку смерть – його розп’яли на хресті.

Святий Павло, на відміну від Петра, апостолом не був. Навпаки, спочатку він переслідував іудеїв. Утім, одного разу в місті Дамаск, де він боровся з християнами, йому явився Христос, і від потужного світла Павло осліп. Коли ж він розкаявся і увірував – зір повернувся. Помер він також мученицькою смертю – йому відтяли голову.

Традиції в День Петра і Павла

Україні здавна вшановують святих апостолів Петра і Павла. До цього дня білили і святково вбирали хати, образи прикрашали чистими рушниками, білили та розмальовували піч. До церкви йшли у святковому одязі. При цьому християнське свято тісно переплелося зі слов’янськими традиціями, тож деякі обряди мають і язичницький підтекст.

Петро й Павло вважалися покровителями скотарів, тому до свята для пастухів обов’язково пекли мандрики із сиру. Рибалки ж у це свято моляться про успіх в рибній ловлі святому Петру, який вважається покровителем рибалок. А от апостолу Павлу моляться про процвітання бізнесу.

Раніше молодь в цей день ще до світанку йшла в поле – зустрічати сонце. У давні часи цей звичай зародився на Петрів день для того, щоб відганяти від поселення русалок. З першими променями сонця народ радів і співав. Але на цьому звичай не закінчувався. Далі молоді люди плели вінки, і тільки після цього з піснями йшли додому.

Яке ж свято без ворожіння! За традицією дівчата в цей день гадали на свого коханого. Їм потрібно зібрати 12 різних рослин, покласти їх під подушку і, заплющивши очі, сказати: “Дванадцять трав з різних полів, дванадцять юнаків! Хто суджений-ряджений, мені покажися і на мене подивися”.

Також дівчата в свято Петра і Павла “завивали берізку”. Для цього на молодій березі вибирали три гілки, сплітали їх в косу, і загадували бажання, повторюючи при цьому: “В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!”. Укутували гілочки зазвичай червоною стрічкою і міцною травою. Через три дні дівчата знову приходили до берези і дивилися – якщо коса не зів’яла і не розпустилася – то бажання обов’язково збудеться. Березову косу після ворожіння обов’язково розпускали.

У День апостолів Петра і Павла під забороною:

  • важка фізична праця;
  • земельні та будівельні роботи;
  • проведення генерального прибирання;
  • вишивання, плетіння та заняття будь-яким рукоділлям;

У День Петра і Павла, як і в будь-яке релігійне свято і не тільки, варто утриматися від негативних емоцій, сварок, конфліктів, образ, пліток тощо. Замість цього краще, пробачити образу і попросити вибачення самому.

Крім того у свято апостолів Петра та Павла не бажано укладати шлюби. У церкві ж 12 липня не проводять обряду вінчання.

Існує також повір’я, що цього дня слід утриматися від купання у відкритих водоймах. В народі вірили, що у свято духи води могли забрати людину у жертву.

Народні прикмети 12 липня

  • Якщо на Петра один дощ – врожай непоганий, два – добрий, а три – багатий.
  • Як йде на Петра дощ – буде гнити картопля.
  • Як на Петрів день спека – то на Різдво мороз.
  • Петрів день – це маківка літа, з моменту якої настає 40 спекотних днів.
  • Петрівки холодні – рік голодний.

Молитви до святих всеславних апостолів Петра і Павла

“О, преславні апостоли Петре і Павле, що дyші за Христа віддали і кpoв’ю вашою ниву Його удобрили! Почуйте чад ваших молитви і зітхання, серцем скорботним нині принесені. Бо беззаконнями затьмарені і через те лиxами, як хмарами, обкладені, єлея ж доброго життя не маємо зовсім і не можемо противитися вовкам хижим, які позбавити нас спадщини Божої нахабно намагаються.

О, сильні! Понесіть немочі наші, не віддаляйтеся духом від нас, щоб не позбавилися зовсім любові Божої, але міцним заступництвом вашим нас захистіть, щоб помилував Господь усіх нас, молитов ваших ради, щоб знищив рукописання незміряних гріхів наших і щоб сподобив з усіма святими блаженного Царства і Шлюбу Агнця Свого, Йому ж честь і слава, і подяка і поклоніння, навіки віків. Амінь”

Молитва до святого апостола Петра

“Святий апостоле Петре! Коли Ти жив на землі, вже сама тінь Твоя оздоровлювала немічних; тож зглянься ласкаво й на мої тілесні немочі й визволи мені від них, щоб я славив(ла) Тебе, святий апостоле Петре, ціле своє життя.

Святий Петре, випроси для мене в Бога ласки відданості і живої любові до Бога, щоб я ніколи надмірно не покладався(лась) на свої сили, але надіявся(лась) на Господа, а також ласку правдивого покаяння і жалю за мої гріхи.

“Святий апостоле першопрестольний і Всесвіта вчителю Петре, моли Владику всіх, щоб мир дарував всесвіту і душам нашим велику милість” (Тропар, глас 4) Амінь.”

За матеріалами: Прямий, Особлива