Багатство українську культури в 20 експонатах українських музеїв

0
1046

Відверто кажучи, про половину найцінніших експонатів українських музеїв ми раніше й не знали. Зате тепер у нас є чимало приводів завітатидо музеїв!

Пересопницьке Євангеліє, Національна бібліотека України імені Вернадського, Київ

Ця визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва 16 століття, яка є одним із образів української нації. Вже стало традицією під час присяги Президента, яку він складає, вступаючи на посаду, поряд з Конституцією України та Актом проголошення незалежності України класти Пересопницьке Євангеліє як найдорожчу духовну святиню.

Пересопницькому Євангелію – 450 років | КПІ ім. Ігоря Сікорського

Скіфська пектораль, Музей історичних коштовностей, Київ

Скіфська пектораль – найдорожчий в Україні ювелірний виріб. Це нагрудна прикраса царя кочівників 4 століття до нашої ери. Відомий український археолог Борис Мозолевський виявив пектораль в 1971 році під час розкопок кургану «Товста Могила» на Дніпропетровщині.

Ранньовізантійські ікони XI-XII століть, Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київ

Надзвичайно рідкісні ікони, виконані в античній техніці енкаустики – малюнок наносили на дерев’яні дошки розтопленими восковими фарбами. В епоху іконоборства у Візантії їх знищували, а за їхнє зберігання страчували. Чотири найдавніші християнські ікони, що збереглися в Києві, – безцінні скарби культури світового значення.

Візантійська ікона святого Георгія, Національний художній музей України, Київ

Найбільшим древньою серед ікон в Україні вважається «Святий Георгій з житієм». Вона коштовна не лише через вагомий вік та унікальну для Візантії об’ємну техніку. Святий Георгій постає в одязі римського полководця III століття. За оцінками експертів, вартість ікони могла б скласти до 2 мільйонів доларів.

Перші світські портрети України XVII століття, Національний художній музей України

У період розквіту бароко в європейському живописі на землях Гетьманщини перехід до світського мистецтва не ув таким розширеним через опір православ’я. Утім, багатьом козакам і діячам церкви хотілося увічнити себе в картині. І хоч тогочасні портрети не надто відрізнялися від ікон, вони цінуються вище, аніж пізніші роботи цього жанру. Самобутні портрети козацької старшини, або парсуни – це український Ренесанс.

Фрески і графіті у Софійському соборі, Національний заповідник «Софія Київська», Київ

Софійський собор є найбільшим архівом графіті часів Київської Русі. Більшість написів датуються IX-XIV століттями. Не менш важливим історичним джерелом є фрески, датовані XI століттям. Вони були намальовані під час будівництва собору.

Трипільська кераміка з розписами, Галерея «АВЕК», Харків

Виставка трипільської кераміки з колекції Feldman Family Museum можуть позаздрити більшість музеїв світу. Через глиняний посуд,я кий є розписаний – вони унікальні. Це в певному сенсі піктографічна писемність, яку ще треба розшифрувати. Енциклопедія давньої цивілізації трипільців була створена на території України задовго до будівництва єгипетських пірамід.

У Харкові відкрилася виставка трипільських артефактів, якій... -  «Слобідський край»
«Зішестя Святого Духа на Апостолів» Михайла Врубеля, Кирилівська церква, Київ

Кам’яна ікона святого Миколи Чудотворця, Музей української домашньої ікони XVII–XX століть, місто Радомишль, Житомирська область

Кам’яні ікони – явище рідкісне, в Україні їх майже не збереглося. Популярними вони були в часи Київської Русі, але ще в XVI столітті їх використовували для богослужінь. Виставлені кам’яні ікони в найбільшому музеї ікон у Східній Європі, який є складовою історико-культурного комплексу «Замок Радомисль».

«Катерина» Тараса Шевченка, Національний музей Тараса Шевченка, Київ

Відома картина Тараса Шевченка-художника, створена в 1842 році в Санкт-Петербурзі на тему однойменної поеми. Це один з найцікавіших творів Тараса Григоровича, написаних олійними фарбами.

Катерина (поема) — Вікіпедія

«Апостол» Івана Федоровича, Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького

У Львові зберігається примірник першої надрукованої на території України книги – «Апостол» Івана Федоровича, датований 1574 роком. Ще однією знахідкою Львівської галереї мистецтв є унікальне вузькошрифтне Євангеліє. Воно ще старіше за «Апостол» і є найціннішим експонатом зібрання у фондах.

«Золота книга» з прізвищем Франка, Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», Львівська область

Це книга Дрогобицької нормальної школи, де проходив навчання відомий письменник. Цей документ – своєрідний рейтинг успішності, де прізвище Івана Франка значиться першим у списку.

Саркофаг Ярослава Осмомисла, Івано-Франківський краєзнавчий музей

Саркофаг було знайдено під час розкопок у Давньому Галичі. Окрім нього, археологи знайшли позолочені речі, гривну, інші цінні предмети. Вони відносяться до періоду початку існування Галицько-Волинської держави, тобто 12 століття. Серед унікальних експонатів музею – археологічні предмети з кургану «Галичина могила» в Крилосі.

Два офорти і картина Рембрандта, Дніпровський художній музей

Картина – портрет-погруддя молодої жінки з перлами – також, за попередніми даними, може належати пензлю Рембрандта раннього періоду творчості. Як і коли саме ці роботи опинилися в Україну, залишається загадкою. Картина зберігається у фондах музею і лише інколи виставляється на загальний огляд. На сьогодні її вартість оцінюють у 2 мільйони доларів.

Колекція зброї, Львівський історичний музей

Це найкраща і найбільша в Україні колекція зброї. Нині пам’ятки колекції показують як в окремих експозиціях музею, так і в Музеї-Арсеналі.

Посмертна маска Степана Бандери, Історико-меморіальний музей політичних в’язнів, Тернопіль

Музей розташований у підвалі колишнього ізолятора НКВС-КДБ Тернополя, який діяв тут у 1940–80-х роках. Найціннішим експонатом тематичної кімнати-меморіалу лідера ОУН Степана Бандери є його посмертна маска, передана у фонди музею з Лондона.

Історико-меморіальний музей політичних в'язнів, Тернопіль, вулиця  Коперника, 1 ᐈ послуги, відгуки, адреса, карта, телефон | List.in.ua

«Ангел» Георгія Пінзеля, Музей сакральної скульптури XVIII століття, Львів

Один з найталановитіших європейських скульпторів свого часу, Георгій Пінзель, започаткував Львівську школу скульпторів. У музеї виставляються його шедеври «Ангел», «Розп’яття», «Жертвоприношення Авраама», «Самсон, що роздирає пащу лева» та інші всесвітньовідомі твори.

«Портрет інфанти Маргарити» Дієго Веласкеса, Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київ

У музеї Ханенків зібрана чудова колекція творів класичного мистецтва Італії, Франції, Іспанії, Нідерландів. Тут можна побачити оригінали творів Веласкеса, Рубенса, Белліні, Сурбарана. Найдорожчою та найціннішою картиною вважається «Портрет інфанти Маргарити» Дієго Веласкеса. Робота, вартістю щонайменше кілька мільйонів доларів, змальовує принцесу, яка була молодшою донькою короля від його другої дружини – Маріанни Австрійської.

Карти Боплана, Alex Art House, Київ

Культурно-просвітницький центр Alex Art House – це три галереї приватних колекцій та Музей стародавньої книги. Основу експозиції галерей складають… карти. Зокрема карти французького картографа та інженера Ґійома Левассера де Боплана. Серед раритетів – астрономічні карти німецького астронома і математика XVII століття Йоганна Доппельмайра.