Дороги та серіали, замість здоров’я: як витрачають гроші з “коронавірусного” фонду

0
587

Політики недоцільно розпоряджаються Covid-фондом. І його обсяг малий для української економіки, розповідає  економіст Олексій Кущ.

В карантинних умовах держава штучно втручається в економіку, обмежуючи бізнес, каже експерт, пише Газета.юа

“Держава повинна максимально запобігти токсичному впливу кризи на суспільство і на економічне середовище. Вона повинна закласти передумови для економічного зростання після закінчення пандемії. Щоб почати долати кризу вже сьогодні, потрібні гроші і економічні програми”.

Зараз головна мета уряду – збереження робочих місць і розвиток економіки в умовах пандемії, заявляє економіст.

“Наш уряд не закладає ніяких підмурків для відновлення економіки в майбутньому. Covid-фонд з сумою 60 млрд грн, це приблизно 1,5% ВВП. Водночас, як інші країни витрачають на подолання кризи 10-15%.

Ця допомога має бути співмірна з масштабами державної економіки, і має складати не менше 10% ВВП. В нас має бути 300-400 млрд грн для економічної допомоги, а маємо лише 60. Але навіть і ці кошти витрачають не за призначенням”.

Якщо держава хотіла за допомогою “Великого будівництва” стимулювати український ВВП, то треба було створити дорожньо-будівельний пластир, каже Кущ.

“З $4 млрд, які уряд планує витратити на дороги з бюджетних програм, приблизно половина піде на закупівлю імпортної будівельної техніки, на оплату праці іноземних фахівців і на іноземні компанії, які робитимуть ці дороги. Щоб ці гроші залишалися в державній економіці, необхідно виробляти власну будівельну техніку в межах країни”.

Наші Міністерство фінансів і уряд не здатні на таку реалізацію масштабних економічно-соціальних програм, як створення патріотичних серіалів, пояснює економіст.

“Чиновники не здатні реалізовувати масштабні програми по подоланню кризи, де б партнерами були українці або представники малого і середнього бізнесу. Бо вони не можуть виступати партнерами в корупційних оборудках. Тому запускають такі програми, де є певна корупціогенність”.

“Зараз Мінфін і уряд фінансують дороги, які в нас завжди асоціювались з корупцією. Є 4 – 5 великих автодорожніх компаній, з якими дуже легко провести швидкі тендери. Такі прості програми як “запакувати кишені великих кредиторів або дорожніх кампаній” реалізовуються там, де партнерами виступають представники малого бізнесу”, – наголосив Кущ.

Не можна когось притягти до кримінальної відповідальності за безглузде витрачання грошей з Covid-фонду на різні божевільні проєкти, каже експерт.

“Так, в нас парламентсько-президентська республіка, і більша відповідальність на уряді. Але ціна нашого Кабміну мізерна так само, як і його політична відповідальність. Тому в цьому випадку відповідальність має нести президент, який призначив новий уряд і фактично сформував монокоаліцію”.

Експерт вважає, щоб Covid-фонд працював ефективніше, необхідне політичне перезавантаження.